İndirim seferberliği büyüyor

İndirim seferberliği büyüyor: Binlerce üründe fiyatlar yarıya iniyor

Enflasyonla savaşım kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve tecim Bakanı Ömer Bolat’ın zincir marketlerine yönelik yaptığı indirim çağrısı büyüyor. ŞOK Marketler, Happy ve BİM’in ardından A101 de indirim seferberliğine katıldı. Şirketten meydana getirilen açıklamada her gün minimum 1000 üründe yüzde 50’ye varan indirim yapıldığına dikkat çekildi. İTO Perakende Komitesi Başkanı Yavuz Altun zincir marketler ile görüştüğünü, marketlerin fiyatlarda indirime gitmeye ve sürece katkı sağlamaya çalışacaklarını ifade ettiklerini belirtirken, besin Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise Bakan Bolat’ın çağrısına uyduklarını, uymaya devam edeceklerini bildirdi. Tecim Bakanı Ömer Bolat’ın “100. Yılda büyük bir indirim kampanyasını tüm marketlerden bekliyoruz” şeklindeki çağrısı sonrası başlatılan indirim seferberliği büyüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünkü Kabine toplantısının arkasından yaptığı açıklamada indirim çağrısında bulunmuş, ”hepimiz de buradan zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, işletmelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve yaşam pahalılığıyla mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz. Vatandaşımızın ekmeğine ve aşına göz dikenlere eyvallah etmeyeceğimiz benzer biçimde bu dönemde sergilenen fedakârlıkları da asla unutmayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.
Bin üründe yüzde 50 indirim yapacak
meydana getirilen indirim çağrılarının peşinden bir market grubu daha harekete geçti. Türkiye’nin en büyük zincir market gruplarından ŞOK, BİM ve Happy’den sonra A101 de her gün minimum 1000 üründe yüzde 50’ye varan indirim yapacağını açıkladı.Şirketten meydana getirilen izahat şöyle;
A101, yıl boyu sürdürdüğü kampanyalar ile hem tüketicilerin alım enerjisinin korunmasına aynı zamanda ülke ekonomisine destek olmaya devam ediyor.

A101’den meydana getirilen açıklamada, 66 binden fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile şirketin, yılın 12 ayı boyunca yaptığı haftalık kampanyalarla kaliteli ürünleri her daim, en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak enflasyonla mücadelede tüketicinin yanında olmaya devam edeceği belirtildi. A101’in Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde 12 bin aşkın marketiyle hizmet verdiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“A101’in temel misyonu kaliteli ürünleri en ucuz fiyatla müşterilerine sunmaktır ve kurulduğu günden beri bu misyonla hareket etmektedir. A101 olarak, tüketicilerin temel ürünlere erişimini kolaylaştıracak her türlü adımı yalnız belirli bir dönemde değil, 12 ay süresince atıyoruz. Artan maliyetlerde ve sıkıntılı piyasa koşullarında müşterilerimize tüm ürün kategorilerinde en ucuz fiyatları sunmaya dün olduğu gibi bugün de devam edeceğiz. A101, en ucuz tutarlarına ek olarak, yıl boyu, her gün en az 1000 üründe yüzde 50’ye varan indirim yapmaktadır. A101, kendisi ile özdeşleşmiş kampanyalarına ek olarak halkımızın gereksinim duyan tüm ürün kategorilerinde de düzenli olarak indirim yaparak enflasyonla mücadelede tüketicinin ve tüm kurumlarımızın yanında olmaya devam edecektir.”BİM 500 üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapacak
BİM’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“BİM olarak pazardaki ağırlığımızın ve bunun getirdiği sorumlulukların farkındayız. Bu kapsamda başta halkımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değer katmaya odaklanıyoruz. Ekim ayı boyunca yapacağımız indirimlerle ülkemizin enflasyona karşı mücadelesini desteklerken, müşterilerimizin temel ürünlere erişimini de kolaylaştıracağız. Ürün maliyetlerinde artış olmadıkça ürün tutarlarında artış yapmama ilkemizi, kurulduğumuz ilk günkü kararlılığımızla sürdüreceğiz.”Şok Marketler’den Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel kampanya
Şok Marketler, ‘Cumhuriyetimizin 100’üncü Yıl Şenlikleri’ başlığıyla indirim kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında ekim ayı süresince toplamda bin üründe yüzde 50’ye varan indirimler yapılacak ve sadakat programı müşterilerine TL kazancı sağlanacak.
Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel indirim kampanyasına ilişkin konuşan Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, ”Küresel dalgalanmalar sebebiyle enflasyonist bir dönemden geçerken, hepimiz de hane ekonomilerine ve enflasyonla mücadeleye katkı vererek 100’üncü yıl coşkuına ortak olmak istedik.” dedi.

Tecim Bakanı Ömer Bolat’ın “100. Yılda büyük bir indirim kampanyasını bütün marketlerden bekliyoruz” şeklindeki sözüne ve bu yöndeki çağrısına Türkiye Perakendeciler Federasyonu’ndan izahat geldi.

“Devletimizin yanındayız”
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer muntazam yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’deki 81 ildeki mahalli zincirler olarak, hepimiz devletimizin, vatandaşımızın her daim yanındayız. Yerel zincirler her gün yüzlerce farklı üründe dün olduğu gibi bugün ve yarın da indirimli satışa devam edecek. Şu an yürüttüğümüz indirim kampanyaları haricinde dayanıklı tüketim grubu, temizlik ürünleri, mutfak araç gereçlerinde aralık ayı sonuna kadar fiyat sabitleme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

“Zincirin tüm halkaları elini taşın altına koymalı”
Ömer düzgün, TPF çatısı altında bir araya gelen mahalli işletmecilerin büyük bir rekabet ortamında etkinlik gösterdiklerini ve her yıl istihdam ile diğer alanlarda katma değer sağlamış olduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“En ufak mağazamızda bile minimum 5 binden fazla ürünü yurttaşlarımıza sunuyoruz. Her üründen bir değil, biroldukça markanın üretimini mağazalarımızda bulabilmek mümkün. Sebze-meyvenin birkaç çeşidi, süt ve süt ürünlerinin, bakliyatın ve öteki 5 binin üzerinde ürünün yurttaşlarımız tarafından fiyat ve marka karşılaştırmalı bir şekilde alınabilmesine olanak sağlıyoruz. Mahalli zincirlerde fiyata paralel kalite uygulaması ve gramaja göre fiyat uygulaması yapılmıyor. Üründe kalite erozyonu yok”

TPF Başkanı düzgün, marketlerin zincirin son halkası olduğuna işaret ederek, vatandaşların fiyatları market raflarında gördüğünü sadece kendilerinin zincirin son halkası olduğunu vurguladı.
Düzgün, “Tüketici fiyatını bizde görüp, bizim zamlı sattığımızı sanıyor. Bu yanlış algı, işlerimizi olumsuz etkiliyor. Ürünlerin fiyatları bir tek raf fiyatıyla değil, üretici, tedarikçi, lojistik, genel giderler benzer biçimde biroldukça faktörü içeren bir şekilde değerlendirilmelidir. Enflasyonun düşüşüne katkı sağlamak için bu zincirin her halkasının elini taşın altına koyması gerekiyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ömer düzgün, Türkiye’nin 81 ilindeki mahalli zincirlerin üreticilerden yıl başına kadar tek ricası bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bizlere zamlı ürün ve liste göndermeyin. Zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Ancak tek yürek hareket edersek bu sürecin üstesinden gelebilir, enflasyonun düşüşüne katkı sunabiliriz. Tabii ki enflasyonun düşüşü sadece market raflarındaki fiyatlara bağlı değil. Besin dışı tüm perakende sektörlerinin de buna katkı sunması gerekiyor. Yerel zincirler olarak hepimiz üzerimize düşeni yapmaya, vatandaşlarımızın bütçesini destekleyecek çalışmalarımıza devam edeceğiz”

tecim Bakanı Ömer Bolat’ın enflasyonla mücadele kapsamında marketlere yönelik indirim çağrısı sonrası gıda perakendecileri harekete geçti.
İstanbul tecim Odası (İTO) Perakende Komitesi Başkanı ve Happy Center Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Altun, sektör olarak halka verecekleri tüm desteği sağlamaya çalışacaklarını belirterek, “Süreçle beraber gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarında yüzde 10 ila 20 arasında düşürdük. Bakanımızın da ifade etmiş olduğu şeklinde sürece maksimum katkı sağlamaya çalışacağız. Enflasyonist tesir azaldıkça başta besin olmak üzere bütün ürünlerde bu indirimleri yansıtmak istiyoruz.” dedi.Bakan Bolat’ın indirim çağrısına ilişkin açıklamada bulunan İTO Perakende Komitesi Başkanı ve Happy Center CEO’su Yavuz Altun, İTO Perakende Komitesi Başkanı olarak zincir marketler ile görüştüğünü, marketlerin fiyatlarda indirime gitmeye ve sürece katkı sağlamaya çalışacaklarını ifade ettiklerini söylemiş oldu.

Sektör olarak halka verecekleri tüm desteği sağlamaya çalışacaklarını belirten Altun, “Happy Center marketleri olarak gıda ve besin dışı ürünlerde ciddi indirimlere gittik ve bu indirimler her geçen gün devam edecek. Süreçle birlikte gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarında yüzde 10 ila 20 arasında düşürdük.

Bakanımızın da ifade etmiş olduğu gibi sürece maksimum katkı sağlamaya çalışacağız. Enflasyonist tesir azaldıkça başta gıda olmak üzere tüm ürünlerde bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Sadece şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtmaya çalışacağız.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu