Dul ve Yetim ikramiye

Dul ve yetim maaşı alanlara Cumhuriyet ikramiyesi ödeme tablosu yayımlandı.

Dul ve yetim maaşı alanlara Cumhuriyet ikramiyesi ödeme tablosu yayımlandı. Yüzleri güldüren miktar belli oldu.DUL VE YETİM MAAŞI ALANLAR 5 BİN TL EMEKLİ İKRAMİYESİ ALACAK MI?
Dul ve yetimleri de ilgilendiren bu gelişme sonrasında dul olup çocuğu olmayanlar yüzde 75, dul olup çocuğu olanlar yüzde 50, yetim olanlar da yüzde 25 oranında faydalanması umut ediliyor.

Buna gore dul olup çocuğu olmayan kişilere 3750 lira, dul olup çocuğu olan kişilere 2500 lira, yetimlere ise 1250 lira ödeme yapılması planlanıyor.
5 BİN TL EMEKLİ İKRAMİYESİ NE zaman YATACAK?
Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı daha sonra açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik olarak 5000 lira ödeme yapılacağını söyledi. Çalışan emekliler bu ödemeden yararlanamayacak.

12 milyondan fazla emekliyi ilgilendiren ödeme Kasım ayının ilk yarısında hesaplara geçecek.
DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR?
Dul ve yetim aylığı, emekli maaş zammının arkasından arttı. Yeni zamla beraber yüzde 25 hisseye bakılırsa en düşük aylık 2 bin lirayı geçerken, yüzde 75 hisseye bakılırsa en yüksek dul ve yetim aylığı 23 bin 308 lira oldu. Ölüm aylığından vefat eden sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartlara gore de anne ve babası yararlanabiliyor. Vefat eden sigortalının dul eşine yüzde 50 oranında aylık bağlanırken, sigortalının çocuğu yoksa ve eşine kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık bağlanmamışsa yüzde 75’i oranında ölüm aylığı bağlanıyor. Çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir yada aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde de 20 yaşını, yüksektahsil yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara maaşın yüzde 25 oranında aylık bağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu