İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kamu

Lise Mezunu Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Lise Mezunu Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?
Lise Mezunu Polis Alımı Başvurusu 2022
+ - 0

Lise mezunu polis alımı çok gençler tarafından çok merak ediliyor. Özellikle liseden sonra üniversitesiz memur olmak isteyenlerin hayallerini polislik süslüyor. Yazımızda liseden sonra polis olmak isteyenler için önemli bilgiler paylaşacağız. Lise mezunu polis alımları 2022 yılı kapsamında yine devam etmesi beklenen meslek gruplarından bir tanesi olmaktadır. Lise mezunu polis alımı başvuruları ne zaman yapılacak, kaç alım yapılacak ve başvuru şartları nelerdir konuları hakkında tüm bilgileri bu içeriğimizin detaylarından sizlere bildirmeye çalışacağız.

2022 lise mezunu polis alımı ile ilgili öncelikle gerekli tüm prosedürleri tamamlamak gerekiyor. Bir kişi polis olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan okullardan eğitim alması gerekiyor. Bu okullar;

 • PAEM,
 • POMEM,
 • PMYO şeklinde sıralanabilir.

POMEM ve PAEM; lisans mezunlarının girdiği polis okullarıdır. PMYO’ysa lise son sınıf öğrencileriyle liseden mezun olanların kabul edildiği bir okuldur. Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları PMYO’u genellikle üniversite okumak istemedikleri için seçiyorlar. Bu kişilerin seçimini üniversite okumadan memur olunması etkiliyor. Aynı zamanda küçüklüğünden beri memur olmak isteyenlerde PMYO’ya girmek için uğraşıyor. Lise mezunu polis alımı 2022 şartları detaylarına geçiş yapmadan önce dilerseniz Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler içeriğimize de göz atabilirsiniz.

2022 Lise Mezunu Polis Alımı

2022 lise mezunu polis alımı için; yukarıdaki noktalara ek olarak hususu daha eklememiz gerekiyor. Kadın ve askerlikten muaf olmuş adayların 24 yaşından kesinlikle büyük olmaması gerekiyor. Belirttiğimiz tüm şartları taşıyan adaylar liseden mezun olduktan sonra başvurularını “pa. Gov.tr” adresinden yapmaları gerekiyor. Bahsettiğimiz internet sitesi üzerinde sınav katılım şartları açıkça ifade edilmiştir. Ayrıca sınava kimlerin katılacağına dairde internet sitesinde bilgi verildiğini söyleyebiliriz. Yapılması gereken tüm işlemler ve sınav tarihlerine dair bilgileri de bulabilirsiniz. Web sitesinin “Duyurular” isimli sayfası üzerinde bilgiler vardır. Lise mezunu ya da lisede okuyup polis olmak isteyenlerin bahsettiğimiz internet sayfasını yakından takip etmeleri gerekiyor.

Lise Mezunu Polis Alımı Başvuruları 2022
Lise Mezunu Polis Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak 2022 Güncel

PMYO başvurusu fiziki şartları; polis olmak isteyenlerin öncelikle birtakım fiziki şartları taşıması gerekiyor. Polis Akademisi Eğitim Kurumları ve Polis Meslek Yüksek Okulu’na girebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen fiziki şartları aday taşımalıdır. O şartlardan bir tanesini dahi taşımadığında okula girmesi imkansızlaşır. PMYO ve Polis Akademisi Eğitim Kurumları’na girmek için gereken fiziki özellikler;

 • Göz,
 • Boy,
 • Genel sağlık durumunda hiçbir problemin olmaması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde kadın ve erkeklerin boylarının olması gerekiyor. Bahsettiğimiz boy oranından 1 cm dahi kısa olursa kişi sağlıkta direkt eleniyor. Aynı zamanda adayın vücudunda yara izi ya da dövme var mı yok mu diye de bakılır. PMYO’ a öğrencinin girebilmesi için gözlerinde hiçbir sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Özellikle adayda renk körlüğü olup olmadığına bakılır. Katarak, astigmat, miyop ve hipermetrop olanlarda PMYO’ nun sağlık elemelerinde elenir.

Lise Mezunu Polis Olabilir mi?

“Lise mezunu polis olabilir mi” konusu 17 ile 18 yaşlarındaki gençler tarafından çok merak ediliyor. Polis Akademisi; lisans ve ön lisans mezunlarına olduğu gibi lise mezunları içinde polis olma hakkı tanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, lise mezunu çok olmasından dolayı polisliğin eğitim seviyesini lisans olarak belirledi. Lise mezunu kişiler sadece asayiş görevlisi olabiliyorlar. Lise mezunlarının asayiş görevlisi olması içinde mutlaka Polis Meslek Yüksekokulu’nu kazanmaları gerekiyor. Polis Meslek Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra da ancak asayiş görevlisi olarak işe başlayabiliyorlar.

Lise mezunu polis olma şartları;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Lise diploması almaya hak kazanan ve alan öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılan üniversite geçiş puanları ele alınır. Burada öğrencilerden KPSS puanı istenmiyor. Ancak lisans mezunları mutlaka KPSS’den 60 puan almalıdır,
 • Polis Meslek Yüksekokulu yani PMYO’ya girmek isteyen adayların yaş durumuna bakılır. Bu öğrencilerin 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. 18 yaşını da doldurup doldurmamalarına bakılıyor. Sınav yılından 1 Ekim’e dek 18 yaşını bitirmeleri gerekiyor,
 • Lise mezunları asayiş görevlisi olabilmek için TYT sınavına girerler. Polis adayı, TYT sınavından minimum 260 puan alması gerekiyor. Bahsettiğimiz ham puana aynı zamanda okul puanı da eklenir. Böylelikle öğrencilerin tam puanları hesaplanmış olur,
 • Adayda eşkal belirleyici unsur olmamak kaydıyla yüz kısmında benek ya da ben vb. yüz kusurlarının olup olmadığına bakılır,
 • TYT sınavında istenen puanı alan öğrenciler 60 saniyelik sözlü mülakata tabii tutulurlar. Öğrencilerden fiziki yeterlilik testini tamamlayanlar başarılı sayılır. Eğer öğrenci Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartları taşımıyorsa, başarısız şeklinde tabir edilir,
 • Erkeklerde aranan boy şartı 1, 67 cm’dir. Kadınlardaysa, 1.62 cm olduğunu söyleyebiliriz. Ağırlıkta boya göre değiştiğini söyleyebiliriz. Kadın ve erkeklerde vücut kitle indeksi tam olarak; 18.00- 27.00 arası olması gerekiyor.

Lise mezunu polis alımı başvuruları E-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru dönemleri kamuoyundan duyurulmaktadır. Açık lise mezunlarının da polis olma hakkı vardır. Yukarıda prosedürler açık lise mezunları içinde geçerli olduğunu belirtebiliriz. 2 senelik Polis Meslek Yüksek Okulu mezunları; Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Hareket memuru da olabiliyorlar. PMYO’dan mezun olduktan sonra adaylar, işe direk polis memuru statüsüyle başlarlar. Bu noktadan sonra çalışma şekillerine göre farklı birimlere yükselebilirler.

Lise mezunu polis alımı 2022 konusunu özetle geçmek gerekirse; üniversiteden mezun olmayan ya da üniversiteyi kazandıktan sonra çeşitli sebeplere bağlı olarak eğitimini yarım bırakmak zorunda kalanlarda polis olabiliyor. Fakat Polis Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olmaları bu kişilerin mutlaka gerekiyor. İlkokul ve ortaokul mezunlarına polis olma yetkisi verilmemiştir.

2022 PMYO Sınavları Ne Zaman?

“2022 PMYO sınavları ne zaman” sorusunu polis olmak isteyen adaylar internetten devamlı araştırıyor. PMYO sınav tarihleri her yıl değişmektedir. Sınavın yanı sıra mülakat tarihlerinde de her sene değişmeler olur. PMYO sınav tarihleri ve sonuçlarını; https://www.pa.edu.tr web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Polis alımlarıyla ilgili tüm duyurular bu sayfa üzerinden olmaktadır. Sınav ve mülakat duyurusu yapıldıktan sonra adaylara başvuru yapmaları için belirli süre verilmektedir. Adaylar belirtilen o süre zarfında mutlaka başvuru yapmalıdır. Polis olmak isteyen kişiler ilgili sayfaları sürekli takip etmelidir.

Web sitesinin ana sayfasının üzerinde “Aday İşlemleri Sistemi” butonuna tıkladığınızda da başvurusu devam eden sınavlara ulaşabilirsiniz. Buradan sına sonuçlarını kolayca öğrenebilirsiniz. Başvuru için adaylardan istenen şartları da aynı şekilde sayfa üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Lise mezunu polis olma şartları konusunda detaylı bilgiye ulaşmak adına karşınıza kırmızı bir alan çıkacak. O alan üzerinde “Başvuru şartları ve kılavuzu için tıklayınız” şeklinde karşınıza bir yazı çıkacak. O yazıya tıklayarak ilerlemeniz gerekiyor.

Lise mezunu polis alımı 2022 içeriğimize paralel olarak yine konumuzla bağlantılı olduğunu düşündüğümüz: Genç Girişimci Desteği Şartları yazımıza tıklayarak genç girişimci destekleri hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polislik için sınav başvurusu yaptıktan sonra sınava girebilmeniz için giriş belgesi almanız gerekir. Giriş belgeleri de “Aday İşlemleri Sistemi” üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda bu alanda sınav sonuçlarına da çok rahat ulaşabilirsiniz. Polis Akademisi Aday İşlemleri Sistemi girişi için e-devleti de deneyebilirsiniz. E-devlet üzerinden de polislik sınav başvurusu, sınav sonuçları ve sınav giriş belgesine ulaşabilirsiniz. E-devlet şifrenizle birlikte T.C. kimlik numaranızı da belirterek ilgili alana hemen giriş yapabilirsiniz. Lise mezunlarının PMYO’ a girişiyle alakalı yönetmelikte vardır.

PMYO Giriş Yönetmeliği 5. maddesinde açıkça belirtilmiştir. 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu 10. maddesi doğrultusunda; lise ve dengi okulları bitiren kişilerin PMYO sınavlarına başvurabileceği belirtilmiştir. Lise mezunlarının kapsamında ön lisans mezunları da aynı şekilde sınava girer. Polislik sınavlarında lise ve ön lisans mezunları için uygulanan prosedürler aynıdır. Lise mezunu polis alımı koşulları ön lisan mezunları içinde geçerli diyebiliriz.

Lise mezunu polis alımı içeriğimizin burada sonuna geldik. Konumuzla ilgili temel görüş ve sorularınız için alt kısımda listelediğimiz yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yeni bir lise mezunu polis alımı duyurusu yapılırsa da bu konuyla ilgili bilgileri de yine ilerleyen dönemlerde sizlere aktaracağız.

Yorum Yap