İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel

Formasyon Nasıl Alınır 2022

Formasyon Nasıl Alınır 2022
Formasyon Nasıl Alınır 2022
+ - 0

Pedagojik formasyon almak, üniversitelerin öğretmenlik bölümlerinden mezun olmayan ancak bir öğretmen kadar bölümün bilim derslerini almış olan kişilerin öğretmen olması için yaptıkları bir eğitim faaliyetidir. Hangi lisans bölümü mezunlarının formasyon eğitimi alarak öğretmenlik unvanını alarak öğretmen olabileceğini Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye kurulu belirlemektedir. Yüksek Öğrenim Kurumu ise her yıl formasyon eğitimlerinin hangi üniversiteler bünyesinde verileceğini açıklamaktadır. Pedagojik formasyon eğitimi almak isteyen kişiler, üniversite bünyesinde açılan eğitimleri başarılı bir biçimde tamamlamalı ve formasyon eğitim sertifikası almalıdırlar.

Formasyon Eğitimi Nedir?

Pedagojik formasyon eğitimi, öğretmenlik alanında lisans eğitimi almamış olan ancak öğretmenlik yapabilecek biçimde ilişkili alanlarda eğitim almış olan kişilerin öğretmenlik mesleği yapabilmek için almaları gereken eğitimi ifade etmektedir. Pedagojik formasyon alan kişiler eğitimin sonunda sertifika almaya hak kazanırlar. Formasyon eğitimleri sırasında eğitim felsefesi ve eğitim sosyolojisi, rehberlik, öğretmenlik uygulaması, bilgisayar destekli öğretim, Türk eğitim tarihi, eğitimde teknoloji kullanımı, gelişim psikolojisi, eğitimde eylem araştırması, karakter ve değerler eğitimi gibi alanlarda dersler verilmektedir.

Kimler Formasyon Eğitimi Alabilir?

Kimler Formasyon Eğitimi Alabilir?

Pedagojik formasyon alabilecek olan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından bakanlığı tabi okullarda hangi derslerin kaçar saat verileceği belirlendikten sonra yine aynı Kurul tarafından alınan karar ile belirlenmektedir. Bu kurulun aldığı kararlar zaman zaman değişmek ve güncellenmekle birlikte en son alınan MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20/02/2014 tarih ve sayılı kararı hala yürürlüktedir. Bu karardaki sayılan atamaya esas olan öğretmenlik alanına ve atamaya esas öğretmenlik alanına başvurmak için mezun olunması gereken lisans bölümüne bakarak formasyon eğitimi için gerekli şartı sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Söz konusu kararda herhangi bir üniversite ismi değil lisans bölümlerinin adı belirlenmiştir, bu nedenle örgün veya açık öğretim şartı da bulunmamaktadır.

Pedagojik Formasyon Başvuru Şartları Neler?

Formasyon eğitimine başvurmak için kişinin MEB tarafından belirlenen koşulları sağlaması gerekmektedir. MEB tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi şartları şu şekildedir:

 • Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20/02/2014 tarihli ve sayılı kararında belirlenmiş olan lisans bölümlerinden mezun olmanız veya lisans eğitiminiz devam ediyorsa bile en az iki yarıyılı doldurmanız gerekmektedir.
 • YÖK tarafından belirlenmiş olan bir üniversitede eğitim almanız gerekmektedir. YÖK’ün belirlediği üniversiteler listeler halinde yayınlanmaktadır.
 • Lisans mezunuysanız mezuniyet ortalamanızın 4’lük sisteme göre en az 2.5 olması gerekmektedir.
 • Açık öğretim mezunu olan kişilerin pedagojik formasyon alabilmesi için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Söz konusu MEB kararında yalnızca lisans bölümlerinin adı sayılmış örgün veya açık öğretim olması hakkında herhangi bir ifade kullanılmamıştır. Ayrıca yurt dışından mezun olan kişiler de gerekli koşulları sağlamak ve denklik almış olmak kaydıyla formasyon eğitimi alabilmektedirler.

Ayrıca Uzman Öğretmenlik Başvurusu bilgilerine bakabilirsiniz.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Nasıl Alınır?

Formasyon eğitiminin alınması öncelikle kişinin gerekli koşulları sağlamasına bağlıdır. Pedagojik formasyon eğitiminin alınabileceği üniversiteler YÖK tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda formasyon eğitimi için belirli bir ücretin ödenmesi  gerekmektedir ve bu ücret üniversiteden üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama 2.000 TL civarlarındadır. Formasyon eğitimi almak isteyen kişi ilgili üniversiteye başvuru yapmalıdır. Pedagojik formasyon eğitimine başvurmak için gerekli olan belgeler üniversiteden üniversiteye göre değişebilmekle birlikte temel olarak şu şekildedir:

 • Başvuru formu
 • Öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Onaylı lisans not durum belgesi
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Formasyon program ücretinin ödendiğine dair dekont

Pedagojik formasyon eğitiminin süresi kişinin lisans eğitimi seviyesine göre değişmektedir. Formasyon eğitiminin en az iki yarıyıl olması gerektiği karara bağlanmıştır. Lisans mezunu olan kişiler için iki yarıyıl, lisans dördüncü veya üçüncü sınıf öğrencileri için iki yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri için altı yarıyıl olmak üzere değişmektedir.

Pedagojik Formasyon Başvuruları Ne Zaman? 2022

Pedagojik Formasyon Başvuruları Ne Zaman? 2022

Formasyon eğitimi başvuruları için MEB veya YÖK tarafından belirlenmiş genel bir zaman aralığı bulunmamaktadır. YÖK her yıl hangi üniversitelerin formasyon eğitimi vereceğini belirlemektedir. Söz konusu üniversiteler ise kendilerine uygun olan bir formasyon eğitim takvimi oluşturarak kendi sitelerinde bunu açıklamaktadırlar. Formasyon eğitimi almak istediğiniz üniversitenin resmi sitesindeki duyuruyu inceleyerek formasyon eğitiminin başvuru tarihlerine, eğitimin içeriğine, eğitim süresine ulaşabilirsiniz.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Hangi Üniversitelerde Var?

Formasyon eğitimi veren üniversiteler, her yıl YÖK’ün almış olduğu karar ile belirlenmektedir. Bu nedenle her yıl değişen formasyon eğitimi veren üniversitelere yapılacak eğitim başvurusu da üniversitenin belirlediği tarih aralığında ve yine üniversitenin belirlemiş olduğu yöntem ile gerçekleştirilmektedir. 2022 yılında güncel olarak pedagojik formasyon eğitimi veren üniversiteler şu şekildedir: Amasya Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Necmeddin Erbakan Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Kilis Üniversitesi.

Yorum Yap