İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Başvuruları

Finlandiya İş Başvurusu

Finlandiya İş Başvurusu
Finlandiya İş Başvurusu
+ - 0

Finlandiya’ya iş başvurusu yapmak, yurt dışında çalışma hayali olan kişiler için tercih edilen yollardan biridir. Finlandiya refah seviyesi yüksek ve oldukça eğitimli bir topluma sahip olması nedeniyle Avrupa’da çalışmak isteyen kişilerin tercih ettiği ülkelerden olmuştur. Finlandiya nüfusu az olduğu için ülke dışından gelip çalışmak isteyen birçok kişi için istihdam yaratmaktadır. Finlandiya’ya hem vasıflı işçi olarak hem de vasıfsız işçi olarak göç etmek ve çalışmak mümkündür, iki durum için de işçi açığı yüksek olan bir ülkedir. Finlandiya’da çalışmak için Finlandiya iş başvurusu yapmak, ardından oturma ve çalışma izni almak gerekmektedir.

Finlandiya Çalışma İzni Vizesi

Finlandiya Çalışma İzni Vizesi

Finlandiya çalışma izni almak için öncelikle oturma izni almak gerekmektedir. Oturma izni alabilmeniz için Finlandiya’da bir iş bulmanız ve iş bulduğunuza binaen vize başvurusunu yapmanız gerekir. Oturma iznini Finlandiya’ya gitmeden önce ülkemizde bulunan Finlandiya Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak alabilirsiniz. Başvurunuz için gerekli belgeler ve taşımanız gereken koşullar, Türkiye Finlandiya Büyükelçiliği’nin resmi sitesinde bulunmaktadır. Çalışma izninizi isterseniz uzun süreli isterseniz mevsimlik olarak alabilirsiniz, bulmuş olduğunuz işe göre alacağınız vize türü de değişmektedir. Yapacağınız iş, nitelikleriniz, kişisel bilgileriniz gibi durumların hepsi vize alma sürecinizde etkili olacaktır.

Finlandiya İşçi Alımı Başvurusu

Finlandiya işçi alımı hususu, yurt dışında çalışmak isteyen kişiler tarafından son yıllarda araştırılan bir konu olmuştur. Finlandiya refah düzeyi oldukça yüksek bir Avrupa ülkesi olduğu için ülkemizden de Finlanda’ya göç ederek çalışmak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Finlandiya’da yapılacak yurt dışı işçi alımları, ülkemizde de faaliyet yürüten aracı kurumlar ile duyurulmaktadır. İşçi alımları için aracılık yapan firmalar zaman zaman kendi resmi sitelerinden Finlandiya’ya yapılacak işçi alımlarını ve iş türlerini duyurmaktadırlar. Söz konusu aracı firmalar dışında bazı vakıflar veya sivil toplum örgütleri de Finlandiya hükümetinde istihdam edilecek çalışan alımı yapmaktadırlar. Bu şekilde alım yapacak vakıf veya kurumların genelde organik olarak veya proje bazında Finlandiya ile bir bağlantısı bulunmaktadır. Ülkemiz ile diplomatik ilişkiler içerisinde bulunan her ülke için geçerli olduğu gibi Finlandiya için büyükelçiliklerde iş bulmak mümkündür. Büyükelçilikler ve konsolosluklar da resmi internet siteleri aracılığıyla zaman zaman iş ilanı ve alınan kişinin taşıması gereken şartları içeren duyurular yapmaktadır. Tüm bunların dışında LinkedIn, Kariyer.net gibi bilinen kariyer sitelerinde ülke ve iş kolu filtreleri oluşturulduğunda iş ilanları incelenebilmektedir. Aynı şekilde Finlandiya’da da bilinen iş bulma siteleri mevcuttur, örneğin http://www.jobsinhelsinki.com, bu siteleri de inceleyerek yerel iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ahbap Burs Başvurusu bilgilerine bakabilirsiniz.

Finlandiya’da Yapılabilecek İşler

Finlandiya’da istihdam talebi olan işler, birçok farklı sektörde ve eğitim düzeyinde bulunmaktadır. Finlandiya her ne kadar refah düzeyi yüksek olan bir ülke olsa da nüfusu az ve yaşlı olan bir ülke olduğu için ülkedeki hemen hemen her sektörde istihdam edilecek genç nüfusa ihtiyaç duyulmaktadır. Üniversite mezunu olan bir kişi, özellikle uluslararası alanda geçerliliği olan bir iş kolundan mezunsa, hemen hemen Avrupa ülkelerinin tamamında olduğu gibi Finlandiya’da da iş bulabilmektedir. Üniversite mezunu olan kişilerin kendi işlerini yaparak iş bulması vasıflı işçi kategorisine girmekte olup diploma denkliği vb. bazı koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Özellikle doktor, mühendis gibi çoğu ülkede çalışma konusu ve stili benzer olan işler yapıyorsanız; diploma denkliği, bazı gerekli sınavlar, çalışma izni vb. koşulları sağlamanız şartıyla kendi işinizi yapabilirsiniz.

Üniversite diploması gerektirmeyen iş kollarında da Finlandiya’da iş bulmak mümkündür. Finlandiya nüfusunun düşük olması uzmanlık veya zanaat gerektiren konularda istihdam açığı oluşmasına neden olmaktadır. Finlandiya’da rağbet gören ve uzmanlık ya da zanaat gerektiren meslekleri şu şekilde örneklendirebiliriz: uzun yol şöforü, aşçı, pide ustası, inşaat işçisi, makine teknisyeni, elektrik teknisyeni, tesisatçı, güvenlik görevlisi, fırıncı, ağır makine operatörleri vb. Herhangi bir işte uzman olan veya zanaatkar olan kişiler de diğer yurt dışında çalışma koşullarını sağlayarak Finlandiya’da çalışabilmektedirler.

Finlandiya’da Çalışanların Maaşları

Finlandiya'da Çalışanların Maaşları

Finlandiya’da ücretler, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olduğu için para birimi olarak Euro üzerinden ödenmektedir. Refah seviyesi oldukça yüksek olan Finlandiya’da çalışan kişilerin aldığı ücretler yüksek, yaşam için yapılacak gündelik giderler oldukça düşüktür. Finlandiya’da çalışan bir göçmen hayatını rahatça devam ettirebilmektedir. Finlandiya’da çalışan kişilerin maaşları yaklaşık olarak şu şekildedir:

  • Çalışan kişi vasıflı işçi ise maaşları = 5.000 – 12.000 Euro
  • Çalışan kişi vasıfsız işçi ise maaşları = 3.000 – 7.000 Euro

Finlandiya Çalışma Koşulları

Finlandiya’daki çalışma şartları, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi güçlü biçimde yasal mevzuata bağlı olarak oluşturulmaktadır. İşçi hakları ulusal hukuktaki iş kanunları ile korunmaktadır. Finlandiya’ya günlük çalışma süresi yasal olarak 8 saattir. Çalışan kişilerin yıllık izni ve tatil için tazminat alma hakları bulunmaktadır. Çalışanların iş güvenliği işverene aittir ve işyerleri iş güvenliği bakımında sıkı biçimde denetlenmektedir. Eğer çocuğunuz varsa ve aynı zamanda çalışıyorsanız cinsiyet fark etmeksizin yasal olarak eşiniz veya siz çocuk bakmak için evde kalabilirsiniz. Çalışma koşullarının iyi olması ve insan odaklı iş kanunları nedeniyle Finlandiya iş başvuruları sıkça tercih edilmektedir.

Yorum Yap