İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Deneyap 2022 Başvuru

Deneyap 2022 Başvuru
Deneyap 2022 Başvuru
+ - 0

Deneyap uygulama sınavı için adayların başvuru koşullarını sağlamaları halinde kısa sürede başvuru işlemlerini tamamlamaları mümkündür. Türkiye’de teknoloji üretme yeteneğine sahip gençlerin yetiştirilmesini hedefleyen Deneyap, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçirilmiştir. Deneyap atölyeleri kapsamında birçok farklı alanda teknoloji üretimine yönelik işlem yapılabilmektedir.

Deneyap Türkiye kapsamında eğitmen veya öğrenci olarak iki farklı şekilde başvuru yapılması mümkündür. Proje kapsamında eğitmen veya öğrenci olmak için belirlenen koşulları sağlayan adayların kolayca başvurularını yapmaları mümkündür. Deneyap 2022 başvuru işlemleri için hangi kapsamda başvuru yapılacaksa ona göre işlem gerçekleştirmek gerekecektir.  

Deneyap Türkiye Nedir?

Deneyap Türkiye Nedir?

Deneyap Türkiye projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı ilk 100 günlük İcraat Programı kapsamında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. ‘Geleceğin Teknoloji Yıldızları’ programı kapsamında mühendisler, teknoloji girişimcileri ve bilim insanlarının yetiştirileceği 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesinin kurulmasına karar verilmiştir.

2017 yılında hayata geçirilen eğitim projesi kapsamında, uygulamalı ve yazılı iki aşamalı sınavla kabul alınmaktadır. Ortaokul ve lise öğrencisi katılımcı gençler için 36 ay boyunca teknoloji eğitimleri verilmektedir. Programın temel amacı ise genç yaşta bireylerin bilim ve teknoloji ile tanışarak, nitelikli insan kaynağı yaratmaktır.  

Deneyap Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Deneyap online kayıt işlemlerinin internet üzerinden dakikalar içinde yapılması mümkündür. E – Sınav başvurusu için adayların ilgili başvuru ekranından hızlıca kayıtlarını tamamlayarak sınav başvurularını tamamlamaları mümkündür. İki farklı kategoride programa başvuru yapılması mümkündür. Eğitmenlik veya Öğrenci başvurusu adı altında işlem yapılacaktır.

Deneyap Türkiye öğrenci başvuru adımları ise kısaca şöyledir:

  • ‘deneyapturkiye.gov’ adresine giriş yapılır.
  • ‘’Başvuru’’ sekmesinden ‘Öğrenci Başvuru’’ sayfasına tıklanır.
  • ‘’Başvuru Yapmak İçin Tıklayın’’ yazan kısımdan aktif bağlantıya tıklanır.
  • Açılan ekrandan başvuru formu doldurulur.

Başvuru tarihleri içinde e – sınav başvurusu yapacak kişiler ilgili başvuru formuna kısa süre içinde ulaşabilmektedir. Başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde tamamlayan adayların ilgili illerde verilecek eğitimler için başvurularını tamamlamaları mümkündür.

Ayrıca Bursluluk Sınavı 2022 Başvuru ayrıntılarına bakabilirsiniz.

Deneyap Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Deneyap başvuru formu online başvuru ekranı üzerinden kısa süre içinde doldurulabilmektedir. Öğrenciler ile eğitmen başvuruları için farklı şartlar ve bilgiler talep edilecektir. Bu nedenle başvuru türüne göre ilgili kılavuzda yer alan koşullara göre işlem yapılması gerekmektedir. Başvuru ekranından kişisel bilgiler ve profil bilgileri istenmektedir.

Deneyap başvuru formunda şu bilgilerin doldurulması gerekmektedir:

  • Öğrencinin Kişisel Bilgileri: Ad, soyad, TCKN, kullanıcı adı, e – posta, şifre vb.
  • Öğrencinin Profil Bilgileri: İl/İlçe, adres, cep telefonu, okul türü, sınıf, okul tipi, cinsiyet, doğum tarihi, engel durumu vb.
  • Veli Bilgileri: Ad, soyad, veli telefon numarası, veli e – posta vb.
  • Seans Bilgileri: Salon Adı, gün, seans tercihi vb.

Başvuru formunda yer alan temel bilgilerin girilmesinin ardından başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre öğrencilerin başvuru sonrasındaki süreç hakkında detaylı bilgi edinmeleri mümkündür.  

Deneyap Uygulama Sınavına Kimler Girebilir?

Deneyap Uygulama Sınavına Kimler Girebilir?

deneyap.org giriş işlemlerinin tamamlanmasının ardından uygulama sınavına hak kazanan adayların başarılı olması halinde eğitimlere katılmaları mümkündür. Deneyap Türkiye kapsamında eğitim programına katılmak isteyen öğrencilerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. İlgili eğitim ve öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 6. sınıf, 8. sınıf, hazırlık sınıfı ve 9. sınıf, öğrencileri başvurularını yapabilmektedir. İlgili kılavuzda yer alan sınıf düzeyleri dışında yer alan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Deneyap 2022 başvuru işlemlerinde ayrıca ilgili yıl için belirlenen başvuru kılavuzunda yer alan şartların da sağlanması gerekecektir.

Deneyap Uygulama Sınavında Ne Soruluyor?

Deneyap uygulama sınav konuları iki farklı aşama için değişiklik göstermektedir. İlk aşmada öğrencilerin E – Sınavı başarı ile geçmeleri gerekmektedir. Uygulama temelli proje çalışmasını kapsayan uygulama sınavı, öğrencilerin kendilerine sunulan tema kapsamında özgün fikirlerini ortaya çıkarmak ve teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımını yapmaları istenmektedir. Bu aşamada öğrencilerin kendini ifade etme, özgün düşünme ve yenilik katabilme gibi konularda becerilerinin olup olmadığı ölçülmektedir.

Yazılı sınav ve uygulama sınav kapsamında puan hesaplaması ise farklı oranlarda yapılmaktadır. Yazılı sınava giren öğrencilerin bu sınavdan aldıkları puanın %70’i, uygulama sınavından aldıkları puanın ise %30’u alınarak toplam puan hesaplanmaktadır.

Deneyap Sınavı Ne Zaman?

Deneyap sınav tarihleri ilgili eğitim ve öğretim dönemi için farklı tarihlerde yapılmaktadır. 2022 yılı için başvurular haziran ayı itibariyle alınmıştır. Sınav sonuçları ise sınav bitiş tarihinden yaklaşık 7 gün içinde açıklanmaktadır.

Deneyap sınav başvurusu yapan ve sınava katılan öğrencilerin sınav sonuçlarını görüntülemeleri için ‘’deneyapturkiye.gov’’ adresi üzerinden sınav sonuçlarını öğrenmeleri mümkündür. Başvuru kılavuzunda yer alan şartları sağlayan tüm adayların başvuru tarihleri içinde Deneyap 2022 başvuru işlemlerini öğrenci kategorisinde veya eğitmenlik kategorisinde yapmaları mümkündür. Eğitmen seçiminde farklı süreçler uygulanacağı için farklı şartlar aranacaktır.

Yorum Yap