İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Almanya Doktor Maaşları Güncel 2022

Almanya Doktor Maaşları Güncel 2022
Almanya Doktor Maaşları Güncel 2022
+ - 0

Almanya doktor maaşı 2022 yılında da araştırılmaya devam ediyor. Özellikle sağlık çalışanlarına ve doktorlara yönelik şiddet olaylarının artmasının ardından birçok doktorun yurt dışı kariyer fırsatlarını araştırmaya başlamalarının ardından Almanya ön plana çıkan yerler arasında dikkat çekiyor. Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da doktorların kazandıkları ücretler farklı değişkenlere göre belirlenmektedir. Uzmanlık alanı ve derecesi, özel ya da kamuda kurumunda görev yapması, deneyim ve daha birçok farklı değişken ücretlerin belirlenmesinde önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir.

Doktorluk derecelerine göre Almanya’da görev yapanlar ortalama olarak yıllık en az 68.000 euro seviyelerinde gelir elde edebilmektedir. Ortalama olarak ifade edilen bu ücretin altında veya üzerinde kalan doktorlarda bulunmaktadır. Ücretlerin değişmesinde muhtelif birçok etken olacağı için Almanya doktor maaşları güncel olarak da farklılık gösterecektir.  

Almanya’da Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Almanya’da Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Almanya doktor maaşı aylık olarak farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Türkiye’deki mevcut durum ile Almanya’da sağlık personellerine yönelik belirlenen çalışma koşulları da bu ücretlerin değişmesinde etkili olmaktadır. Fazla mesai ücretlerinden ek diğer gelirlere ve standart ücret tarifesi kapsamında da doktorun uzmanlık alanı ve deneyimlerine göre de farklar oluşacaktır.

Ortalama olarak doktorların Almanya’da aylık olarak elde ettikleri kazançlar kısaca şu şekilde belirlemiştir:

  • Göz Doktoru – 19.100 Euro
  • Nörolog – 14.400 Euro
  • Kulak Burun Boğaz Doktoru – 12.300 Euro
  • Genel Cerrah – 11.500 Euro
  • Cilt Doktoru – 15.400 Euro

Almanya’da görev yapan doktorların aldıkları maaşları görev yaptıkları yere göre de değişmektedir. Hem uzmanlık alanı hem görev yerleri hem de mevcut çalışma koşulları bu maaşların değişmesinde etkili olan temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Almanya’da Özel Muayenehanesi Olan Doktorlar Ne Kadar Kazanır?

Türkiye doktor maaşları ile Almanya doktor maaşları arasında görülen farklar birçok doktorun yurt dışında da kariyer fırsatlarını değerlendirmesine neden olmaktadır. Özel hastane veya klinikler ile kamu kurumlarında görev yapacak doktorların alacakları maaşlar arasında da farklar bulunmaktadır. Almanya’da kendi özel muayenehanesini açan bir doktorun aylık kazancı değişiklik gösterecektir. Kendi muayenehanesi dışında özel bir klinikte görev yapan doktorlar da yine bu değişkenlere göre ücret alacaktır.

Rakamlar değişiklik göstermekle beraber Almanya’da kendi muayenehanesi olan bir kişi ortalama brüt 2.343.000 euro ortalama bir kazanç elde edebileceği gibi bu rakamın altında da kalabilir. Görev yapılan bölge ve hizmet alanı da bu kazançların belirlenmesinde etkili bir faktör olacaktır. Yıllık vergiler ve diğer giderlerin de bu rakamdan düşülmesi ile net ücretin bulunması mümkündür. 

Almanya Doktor Alıyor Mu?

Almanya doktor alımı kapsamında özel kurumlar bünyesinde işlem gerçekleştirmektedir. Özel hastaneler, klinikler ve diğer kurumlar tarafından ihtiyaca göre duyurusu yapılan kadrolar için doktor alımı yapılmaktadır. Türkiye’den de çok sayıda doktorun Almanya’daki güncel sağlık personeli iş ilanlarına başvurularının arttığı görülmektedir.

Almanya’nın birçok farklı noktasında Türk doktor alımı yapılmaya devam ediyor. Doktorların söz konusu ilanlara başvuru yapması ve doktor olarak çalışma vizesi almaları için Almanya yasaları kapsamında belirlenen koşulların sağlanması gerekmektedir. Almanya doktor maaşları güncel rakamlara göre görev yapacak doktorların kazançları da değişiklik gösterecektir.

Ayrıca Getir Kurye Maaşları bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Tıp Diploması Almanya’da Geçerli Mi?

Tıp diploması denkliği olan ülkelere Türkiye’den gidecek doktorların göreve başlamaları mümkündür. Türkiye’de verilen tıp diploması için Almanya’da denkliğin sağlanması açısından herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Tıp diplomasına sahip doktorların bu sayede Almanya’da ilgili birimlere başvurularını yaparak sağlık hizmetleri vermeleri mümkündür.

Türkiye’de tıp eğitimini tamamlayarak geçerli bir tıp diploması almaya hak kazanan tüm doktorlar, Almanya’nın mevcut yasalarında yer alan çalışma şartlarını karşılamaları halinde çalışma izni alarak görevlerine başlamaları mümkündür. Türkiye’den gidecek doktorların uzmanlık alanlarına göre özel kliniklerde veya diğer kurumlarda çalışma alanları bulmaları da mümkündür. Almanca dil bilgisine sahip olmak ise aranan temel şartlar arasında yer alacaktır.

Almanya’da Doktorluk Nasıl Yapılır?

Almanya’da Doktorluk Nasıl Yapılır?

Almanya’da doktor olmak isteyenlerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında en az B2 düzeyinde Almanca dil bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Buna ek olarak aprobasyon ve meslek izinlerinin de alınması şarttı. Almanya’nın sahip olduğu federal yapı nedeniyle 16 eyalet için başvuru yapacak adayların farklı şartları taşımaları da istenebilir. Bu nedenle Türkiye’den Almanya’ya gidecek doktorların başvuru yapacakları bölgelerin genel mevzuatlarına uygun olarak kurumlara başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

Dil sınavları, denklik, uzmanlık belgeleri ve diğer temel belgeler de başvuru sırasında doktorlardan talep edilecektir. Bu gibi şartları sağlayan hekimlerin Almanya’da görev yapmaları mümkündür.

Doktorlar Almanya’ya Nasıl Gidiyor?

Almanya doktor denklik şartlarının sağlaması halinde herhangi bir iş kabul belgesine sahip olmak yeterlidir. Öncelikle ilgili kurumlardan doktor olarak çalışacağınıza dair bir kabul almanız gerekebilir. Bu sayede daha rahat bir şekilde çalışma izninin alınması mümkündür. Almanya doktor maaşları güncel olarak davet aldığını kurumun şartların ve genel federal ve yerel yaslara göre değişiklik gösterecektir.  

Yorum Yap